Esenyurt Koli Fabrikası

Esenyurt Koli Fabrikası

İstanbul Esenyurt, sanayi sektörünün yoğun olduğu ve her türlü üretimin yapıldığı bir yerdir. Bunun için bu bölgede, koli çeşitlerine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Esenyurt koli fabrikası her sektörün ihtiyacını karşılayacak türde koli üretimleri yapmaktadır. Ürünlerin, taşınması, depolanması ve istiflenmesi için her zaman koli çeşitlerine ihtiyaç vardır. Üretici firmalar, ürünlerini paketlerken, mümkün olduğu kadar, daha az yer kaplamasını isterler. Ürün ölçüsüne göre koli imalatı yapılmakta ve ürünlerin depolarda, istiflenerek daha güvenli şekilde saklanmasını sağlamaktadır.

Koli İmalatı

Esenyurt koli imalatçıları standart üretimlerinin yanında, müşteri taleplerine göre özel boyutlarda ve özelliklerde koli üretimleri yapmaktadır. Koliler, ürünlerin taşınmasını ve pazarlama aşamasında kullanıldığı için hafif olmasına ve geri dönüştürülebilmesine özen göstermektedir. Koli imalatçıları, kağıt hammaddelerini almakta ve özel teknolojili makinelerinde, koli kartonu oluşturabilmek için en az 3 kat en fazla 7 kat olacak şekilde presleme yöntemi ile kağıt birleştirme işlemlerini yapıyorlar. Kağıt kalınlıklarını, üretilecek olan koli türüne göre belirliyorlar. Koli, karton kalınlıkları ise taşınacak olan eşyanın, ağırlığına ve büyüklüğüne göre belirlenmektedir.

En Çok Üretilen Koli Çeşitleri

Esenyurt koli imalatçıları müşterilerinden gelen taleplere üretim yapmaktadır. Sektörlerin yapılarına ve üretilen ürün türlerine göre üretilecek olan koli çeşitleri farklı olmaktadır.
En çok üretilen koli çeşitleri şunlardır;

Baskılı koli
İnce dalga koli
İri dalga koli
Dopel koli
Ayakkabı kolisi
Arşiv kolisi
Standart koli

Koli çeşitleri belirlenirken, karton kalınlığına ve koli büyüklüğüne bakılmaktadır. Ayrıca kapak yapılarına göre de çeşitlendirilmektedir. Yarım kapak, tam kapak, kapaksız gibi koli türlerini çeşitlendirmek mümkündür. Koli üretimlerinde, belirlenen çeşitlere göre boyutlandırma yapıldıktan sonra, katlama yerleri de belirlenmekte ve pres makinaları ile katlama yerleri oluşturulmaktadır.

Koli Talebinin Oluşturulması

Koli ürünlerine ihtiyaç duyanlar, kullanım amaçlarına göre, ölçü belirlemesi yapar ve üretici firmalarda, talep oluştururlar. Esenyurt koli satan yerler müşterilerine perakende ve toptan satış seçenekleri sunuyorlar. Endüstriyel alanda, üretim yapan firmalar, daha çok koli üreticileri ile iletişim kurarak, ürünleri için ihtiyaç duyacakları ölçülerde koli üretilmesini talep etmektedir. Esenyurt koli firmaları, müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılamak için oluşturulan talebe göre baskılı ya da baskısız olarak üretimlerini yapıyorlar. Firmalar, üreticilerden ürünlerine özel koli talebinde bulunarak, ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Koli Satış Fiyatları

Koli satış fiyatları, koli yapımında kullanılan kağıt özelliklerine göre değişmektedir. Hadımköy toptan kolici firmalardan, koli talebinde bulunanlar, toptan alışlarda, birim olarak daha az ödeme yapmaktadır. Koli fiyatları belirlenirken, kolinin yapısını oluşturan kartonun hammadde fiyatı ve maliyet fiyatı hesaplanmaktadır. Satıcı firmalar, talep edilen sayıya göre müşterilerine fiyat teklifi sunmaktadır. Toptan satışlarda, en az 300 adet olarak paketler halinde satılmaktadır. Bunun için firmalar, ürünleri için koli ihtiyaçlarını daha ucuza karşılayabiliyorlar. Seri üretim yapan firmalar, uygun fiyatlardan koli olarak stoklamakta ve ihtiyaçlarına göre kullanmaktadır.

Taşıma Kolileri

Tüm koli çeşitleri, ürün taşıma işlemini kolaylaştırmak için yapılmaktadır. Taşıma kolileri, ürün ölçüsüne uygun olmalı ve ürün içerisine konulduğunda, boşluk kalmamalıdır. Ürün boyutlarına göre üretilen koliler ile taşıma işlemi daha kolay olacaktır. Tekstil sektöründe, giysi ürünleri hafif olduğu için taşıma kolilerinin boyutları daha büyük olmaktadır. Yedek parça ve metal üretim sektörlerinde de parçalar ağır olduğundan, taşıma kolilerinin boyutları küçük tutulmaya çalışılmaktadır. Kırılgan ürünler için kullanılan koliler, özel olarak üretilir ve koli iç bölümünde oluklu mukavva ürünleri kullanılır.

Koli Dalga Tipleri

Koli ürünlerinin doğaya zarar vermemesi ve dönüştürülebilir olması için kağıt ürünlerinden üretilmektedir. Koli kartonları, özel makinelerde, kağıtların üst üste birleştirilmesi ile oluşturuluyor. Koli kartonu için en az 3 en fazla 7 kat kağıt kullanılmaktadır. Kağıt kalınlıkları ve dişli makinalarda açılan oluk tipleri, koli dalga tiplerini oluşturmaktadır. Koli dalga tipleri, B dalga, C dalga ve E dalga olarak adlandırılır. Her dalganın oluklu mukavva oluk şekli ve sayısı ile kağıt kalınlığı farklı olmaktadır.

Dayanıklı Koliler

Esenyurt koli üreticileri, ürün türlerine göre koli üretimlerini yaparken, ağır ürünler için dayanıklılık oranı yüksek koli türlerinde de üretimler yapıyorlar. Dış etkenlere karşı dayanıklı olması için çift dalga ya da üç dalga koli çeşitleri üretimleri yapılmaktadır. Çift dalga kolilerde, 5 kat, üç dalga kolilerde 7 kat kağıt preslenerek kullanılabilmektedir. Dalga sayısı ise oluklu mukavvanın kat sayısına göre belirlenmektedir. Oluklu mukavvalar, dışarıdan gelebilecek olan her türlü mukavemete karşı dayanıklılık gösterirken, içerisine konulan ürünü de nem gibi etkilere karşı korumaktadır. Sağlam yapısı ile ürünlerin, hem taşınmasını hem de üst üste istiflenmesini kolaylaştırmaktadır.