Evrak Kolisi – Evrak Kutusu

Evrak Kolisi

dosya kolisi

Evrak kolisi ürünleri, arşivlerin, bankaların, büroların, üniversitelerin, işletmelerin taşınmasında büyük önem taşırlar. Özel yapıya sahip olan evrak kolileri, içindeki ürünlerin dağılmadan ve muntazam şekilde bir başka noktaya aktarılmasını kolaylaştırırlar. Boyutları farklılaşabileceği gibi içine yerleştirilecek ürüne göre de farklı şekillerde üretilebilmektedirler. Kapaklı ve tek parça olarak üretilebilen ürünler, kurumlarda sıkça kullanılır.

Dosya Taşımada Kolaylık

Evrak kutusu olarak bilinen bu tip koliler, dosya kolisi şeklinde de üretilebilmektedir. Evraklarınızın yer aldığı karton kapaklı dosyaları, dik şekilde yerleştirerek kolileri kapatabilir ve taşınması için ayırabilirsiniz. Aynı anda beş ve fazlası dosya alabilen karton evrak kutularının üretimi ve satışı yapılmaktadır. İhtiyaca yönelik olarak ürünlerin üzerine baskı da yapılabilmektedir.

Dayanıklı Evrak Kolileri

Evrak kolisi denildiğinde akla sert mukavvadan üretilmiş koliler gelmelidir. Taşınırken yırtılması ve kopması mümkün olmayacak teknolojide üretilmiş olanlarının tercih edilmesi gerekir. Kağıt ürünlerinin neme ve suya dayanıksız olduğunun bilincinde olan koli üreticileri, özel malzemelerden, dayanıklı ve kullanımı son derece kolay koliler üretebiliyor.

Evrak Kolisi Yapısı

Evrak kutusu olan arşiv kutuları, dikdörtgen prizma olarak üretilmektedir. Alt kısmında birleşen bu tip kolilerin kısa iki kenarında taşıma olukları bulunur. Elin rahatça girebileceği ve kolinin en ergonomik şekilde taşınmasını sağlayan bu tip kutuların genellikle özel, tam oturan kesime sahip kapakları da vardır. Arşiv taşırken büyük kolaylık sağlayan koliler, üzerinde numaralandırma sistemi ve yazı alanları bulunanlardan tercih edilebilir. Arşivin karışmadan, kolayca taşınması da yine bu yazı bölümleriyle sağlanır.

Farklı Boyutlarda Üretilebilir

Evrak kolisi ürünleri, içerisinde karton ve plastik kapaklı dosyaları taşımak üzerine geliştirilmiştir. Bu nedenle alt tabanları oldukça sağlamdır. Üst kapaklarıyla bazı modellerde açılır menteşeli, bazılarında tamamen çıkabilen yapıdadır. İhtiyaçlara ve isteğe göre farklı boyutlarda koli siparişi verilebilir ve ürünlerin verimli şekilde taşınması sağlanabilir. Taşıma alanının yanı sıra, ofislerin düzenini sağlamak ve gereksiz evrakları kaldırmak için de arşiv kolileri tercih edilebilir. Son derece sağlam yapıları sayesinde uzun süreler evraklarını saklarlar.

Evrakları Koruyan Yapı

A4 kağıt boyutuna uygun olarak üretilen arşiv kolileri, evrakların tamamen saklanmasında büyük önem sağlar. Evrak kolileri üzerindeki yazı alanında kısaltmalarla istiflenebilir. Böylece düzen sağlanırken kutu kapağı açılmadan içi hakkında bilgi edinilebilir. Zaman içinde evraklarınızın eskimesini engellemek, ıslanmasını ve tozdan etkilenmesini istemiyorsanız, mutlaka tercih etmeniz gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Arşiv Düzenlemede Kolaylık

evrak kutusu

Arşivleri düzenlerken, dosyaların eskimesini ve içlerindeki evrakların yıpranmasını engellenmek için tercih edilebilen evrak kolileri, raflara tam oturarak rahat bir kullanım sağlar. Farklı kesimlere sahip olan evrak kolileri, genellikle şapka tipinde kapaklara sahip olanlardan tercih edilmektedir. Kilitli kapaklı olanlar, özel kesimlere sahip olanlarda fiyat farklılıkları görülebilmektedir.

Kullanım Alanları ve Sıklığı

Saklamak istediğiniz ürünlerin boyutları sadece a4 boyutunda olmayabilir. Bu nedenle koli üreticisiyle iletişime geçerek, gerekli ebatlarda üretimlerinin olup olmadığını öğrenebilirsiniz. SGK kolisi olarak da adlandırılan evrak kolileri, işletmelerin yanında kamu kurum ve kuruluşlarının da bir numaralı tercihleri arasında bulunur. Evrak ve kağıt işlerinin çok olduğu devlet dairelerinde, bunun yanı sıra avukatlık bürolarında da karton kapaklı, özel evrak kolilerinin kullanımı oldukça yaygındır.

Bantla Kolay Kullanım

Evrak kolileri, yapısı gereği alt kısmının bantlanmasıyla kullanıma hazır hale gelir. Üst kısmı şapka şeklinde tercih edilenlerde, sadece alt kısmın bantlanması yeterlidir. Bunun yanında tek parça olan kolilerde, kutular taşınacaksa üst kısmının bantlanması gerekir. Nemden ve tozdan korurken ürünlerinizin güneş yanığı olmasını da engeller. Yapısı gereğince uzun yıllar boyunca kullanımı devam eder.

Baskılı Arşiv Kutuları

Koliler dilenirse baskılı olarak sipariş verilebilir. İşletme içinde kullanılacaksa, ürünlerin üzerine kurumsal kimlik baskısı alınabilir.

Koliler üzerindeki baskıda yer alabilecek bilgiler:

  • Kurumsal logo tasarımı,
  • Telefon ve adres,
  • İnternet sitesi,
  • Arşiv numaralandırması,
  • Bilgi alanı bulunabilir.

Bu alanlar arasındaki arşiv numaralandırılması ve bilgi alanı, kutuyu dolduran kişi tarafından belirtilmelidir. İçeriğinin dışından görülebilmesi, arşiv ve evrak kutularında aranan belgenin çok daha hızlı bulunmasında yardımcı olacaktır. Ürünler düzenli olarak incelenerek eksiltilebilir duruma gelir.

Evrak Kolilerinin Ağırlık Düzenlemesi

Evrak kolileri, işletmenizin arşivinde rahatça depolanabilir. Ulaşımı kolay olan ürünler, kenarlarındaki taşıma boşlukları rafların ön yüzüne bakacak şekilde düzenlenebilir. Öne bakan yüzeyde gerekli diğer bilgilerin ve numaraların olması, taşınma durumunda da işletmenin işine son dereceye yarayacaktır. Taşıma sırasında kutuların ağırlıkları tam olarak karşıladığından emin olunması gerekir. Karton kutuların dayanıklılığının üzerinde yük bindirilmesi, alt kısmındaki bandın sökülmesine ve evrakların karışmasına neden olabilecek durum hazırlar.