Hadımköy Koli Fabrikası

Hadımköy Koli Fabrikası

Koli sektöründe hizmet veren ve yeni teknolojileri kullanarak üretim yapan Hadımköy koli fabrikası her çeşit koli üretimi yapıyor. Farklı sektörlerin koli ihtiyacının karşılanması için oluklu mukavva, düz karton, baskılı, baskısız her ölçüde üretimleri bulunmaktadır. Koli ihtiyacı olan firmalar, ürün çeşitlerine göre farklı özelliklere ve ölçülere sahip koli siparişlerini hemen oluşturabiliyorlar. Sipariş öncesinde, koli özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi alınır. Kullanım amacına ve içerisine konulacak olan ürün türüne göre koli kalitesi değişmektedir.

Koli Üretimi

Koli üretimleri genelde, belirli bir sayıda ve toptan olarak üretilir. Hadımköy koli imalatçıları  üretim aşamasında, standart ölçüleri ya da müşteri tarafından talep edilen özel ölçülere göre koli kesim ayarlarını yapıyorlar. Koli üretiminde en çok dikkat edilen konu, koli malzemesinin dayanıklılığının yanı sıra geri dönüştürülebilir olmasıdır. Doğayı korumak için geliştirilen teknolojiler sayesinde, kullanım sonrasında koliler tekrardan geri dönüşüme kazandırılabilmektedir. Tüm koli üretimlerinde, kağıt ve karton çeşitleri kullanılarak, doğa korunmaya çalışılmaktadır. Koli üretimleri, kağıt ürünler kullanılarak yapıldığı için koliler hem hafif hem de maliyeti daha düşük olmaktadır.

Koli Çeşitleri

Günümüzde, her sektör, koli ürünlerine ihtiyaç duymaktadır.

Hadımköy koli imalatçıları tarafından yapılan üretimlerde şu kategorilerde ürün ortaya koyuyorlar;

  • Koli
  • Kesimli kutu
  • Karton koli
  • Ofset kutu
  • Seperatör
  • Oluklu mukavva

Koli üretimlerinde, belirlenmiş olan tüm standartlara göre farklı koli çeşitlerinde üretimler yapılıyor. Koli üretimleri yapılırken, kullanılan kağıt kalınlıklarına ve oluklu mukavva, oluk sayısı, sıklığı gibi özelliklere göre farklı kalite sınıflarına uygun ürünler ortaya konuyor. Koli çeşitleri kendi aralarında, baskılı ve baskısız olarak ayrılmaktadır. Her ölçüdeki koliler üzerine, ürün ve firma bilgilerinden oluşan bilgiler, özel baskı makineleri ile basım yapılmaktadır.

Koli İhtiyacının Karşılanması

Endüstriyel alanlarda faaliyet gösteren firmalar, her ürünleri için farklı koli türüne ihtiyaç duyarlar. Koli ihtiyacının karşılanması için Hadımköy koli satan yerler araştırılır. Koli üreticileri, müşterilerinden gelen talepler üzerine toptan üretimler yapmaktadır. Koli üretimlerinde, her ölçüdeki koli çeşitleri, en az 300 adet olacak şekilde toptan üretilmektedir. Koli ihtiyacı olan firmalar, siparişlerini, üretici firma ile görüşerek, ihtiyaç duydukları sayıya göre belirleyebiliyorlar. Koli ihtiyacının karşılanabilmesi için üretici firmaların yeterli sayıda ve seri üretim özelliklerine sahip makineleri bulunmalıdır. Koli üretimleri 7/24 devam etmekte ve tüm sektörlerin koli ihtiyacı karşılanmaktadır.

Koli Satışları

Koli satışları, üretici firmalar tarafından yapılmaktadır. Farklı sektörlerdeki firmalar, ihtiyaçları ölçüsünde siparişlerini oluşturarak, üretici firmanın üretmesini istemektedir. Hadımköy toptan kolici firmalar, müşterilerine daha uygun fiyatlarla satışlar yapmaktadır. Perakende satışı yapılan yerlerde bulunmaktadır. Ancak toptan satışlarda, satış fiyatları daha ekonomik olmaktadır. Koli satışlarında, hammadde fiyatlarına göre belirleme yapılmaktadır. Hammadde fiyatları ile birlikte üretim maliyetleri de hesaplanır ve koli satış fiyatları ortaya çıkartılır. Toptan üretimlerde, birim maliyet düşeceği için satışlarda da fiyatlar daha uygun olacaktır.

Standart Koli

Koli denildiğinde, herkesin gözünde belirli şekillere sahip koli türleri canlanır. Koli üretimlerinde, standart tip koliler, tek dalga ya da çift dalga koli olarak üretilmektedir. Standart koliler, bu iki kısma ayrılmaktadır. Tek dalga koliler, mukavvanın kalınlık durumuna göre isimlendirilmektedir. Çift dalga koliler ise tek dalga kolilere göre daha kalındır ve dopel koli olarak isimlendirilirler. Üretici firmalar, standart koli türlerinde baskısız koli üretimi yaparak stoklarında her zaman belirli sayıda ürün bulundururlar. Standart koliler, sektörlerde kullanılan ve en çok ihtiyaç duyulan ölçülere göre yapılmaktadır.

Tek Dalga Koli

Oluklu mukavva ile yapılan tek dalga koliler, mikro dalga, ince dalga ve iri dalga olarak çeşitlere ayrılmaktadır. Oluklu mukavvalar, 3 adet kağıdın birleştirilmesi ve oluk açılması ile oluşturulmaktadır. Koli üretimlerinde, dış kısma gelecek olan kağıt kalitesi, dışarıdan gelecek darbeleri önlemek için daha kalın ve serttir. İç bölümde kullanılan kağıt ise ürünü nem gibi etkileşimlerden korumak için kullanılmaktadır. Olukların yapısına göre tek dalga kolilerde, dalga özellikleri ayrı ayrı belirlenir.

Çift Dalga Koli

Hadımköy bölgesinde bulunan üreticiler, çift dalga koli üretimlerinde, koli yapımında kullanılacak olan karton ürünlerini hazırlayarak üretime başlamaktadır. Çift dalga kolilerde, 5 adet kağıdın birleştirilmesi ile karton oluşturulur ve özel makinelerden geçirilerek oluklu mukavva yapılır. Çift dalga kolilerde, iki kat oluklu mukavva kullanılır ve mukavemeti artıcı kağıt türleri kullanılarak üretim yapılır. İki dalga arasına bir adet kağıt konularak, karton sağlamlığı iyice artırılmış olur. Büyük ve ağır eşyaların, paketlenmesi ya da taşınması için çift dalga diğer adıyla dopel koli çeşitleri en çok tercih edilen koli türleri arasında yer alır.