Karton Kutu

Karton Kutu

Karton kutu ürünleri, iki farklı seçenekle müşterilere sunulabilmektedir. Seçenekler arasında tek ve çift oluklu mukavva ham maddesi bulunmaktadır. Tek oluklu mukavvadan üretilmiş olan karton kutular, daha hafif ürünler için uygunken, çift oluklu mukavvadan üretilenler ağır yükler için idealdir. Farklı boylarda üretilerek, alıcılara teslim edilen kutular yer kaplamaması için demonte olarak gönderilmektedir. Düz bir plaka şeklinde görülen bu teslimatlar, kolayca açılıp birleştirilerek hazır hale gelir. Hem işletmelerde yerden tasarruf sağlar hem de ürünlerin şeklinin uzun süre korunması sağlanır.

Karton Kutu Fiyatını Ne Etkiler?

Karton kutu fiyatları sipariş adedine, siparişin özelliklerine ve karton kutunun boyutlarına göre değişmektedir. Bunun nedeni, kullanılan mukavvanın miktarıdır. İşletmenizde gerekli olan karton kutuların listesini çıkartırken, satışını yaptığınız tüm ürünlerin ebatları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Her bir ürünü en iyi şekilde göndermenizi sağlayacak, ideal boyutlara sahip ürünler tercih ederek firma güvenilirliğini artırabilirsiniz. Karton kutuların fiyatlarını etkileyen bir diğer önemli nokta hammadde fiyatıdır. Tek ve çift oluklu mukavvalarda farklı fiyatlar sunulurken, kartonun hammaddesinin pahalılaşması da ürünlerin fiyatını direkt etkilemektedir.

Karton Kutu Çeşitleri Nelerdir?

Karton kutu çeşitleri alanında geniş ürün çeşitliliği bulunur. Bunun nedeni, tek tip ürünlerin olmaması ve her birinin farklı korumaya ve taşınma koşullarına ihtiyaç duyması olarak adlandırılabilir. Eşyaların yapısını korumakta oldukça yardımcı olan karton kutular, her sektörde ihtiyaç duyulan hizmetler arasında bulunur.

Karton kutu çeşitleri için kısa bir liste yapmak gerekirse:

  • Tablo, çerçeve gibi ürünler için dar kutular
  • Kargo kutuları
  • İnce ve uzun kutular
  • Özel baskılı kutular
  • Atık kutuları

Kutuların üretilirken ne amaçla kullanılacağına karar verilmesi gerekir. Evrak kutuları nispeten daha küçük ürünler olmasının yanında atık kutuları oldukça büyük kartonlardan üretilmektedir. Kullanılacak alanın sıcaklığı ve nem dengesi, kartonların uzun ömürlü olmasında katkı sağlayacaktır. İçine yerleştirilen ürünlerin uzun süre saklanmasını sağlayabilecek dayanıklılıkta olan karton kutular, eşyalarda, belgelerde ve ürünlerde tam koruma sağlar. Gönderim yapılırken de sıkça tercih edilir.

Karton Kutular Neden Tercih Edilmelidir?

Karton koli ebatları farklılık gösterilerek üretilmektedir, bu da ürünlerin alıcıya tamamen sağlam şekilde ulaşmasının garanti yoludur. İşletmeler, ürünlerini alıcıya gönderirken kırılmasını ve zarar görmesini istemez, bu nedenle karton kutu kullanımı sağlamalıdır. Sadece koruma amacı değil aynı zamanda geri dönüşümü oldukça kolay olması da karton kutuların tercih edilme sıklığını artırmaktadır. Çevreci bir ürün olan kartın kutular, hızlı bir şekilde kurulum ve bantlama hizmetini sahibine sağlamaktadır. Alt kısmı birbiri içine geçerek, bir yapboz gibi kapanmaktadır.

Bantlandıktan sonra dayanıklılığı bir kat daha artan karton kutunun, taşıyabileceği yükten fazlasını kaldırması beklenmemelidir. Bunun için üreticilerle konuşularak, ürün ağırlıklarının ortalaması üzerinden karton kutu üretiminde karar verilmelidir. Ağır yükler için tek oluklu mukavvadan üretilen karton kutular tercih etmek, işletmenize büyük zarar verebilecek, önemli ve hayati bir hata olacaktır.

Karton Kutuların Ebatları Nedir?

Karton koli ebatları müşterilerin isteklerine göre şekillenebilmektedir. Çok küçük boyutlardan devasa boyutlara kadar tek parça karton kutu üretimi mümkündür. Bazı özel kutular, kapaklı olarak üretilerek sunulmaktadır. Bijuteri kutuları, çerçeve ve tablo kutuları özel üretim olarak adlandırılabilecek kutular arasındadır. Nispeten daha büyük karton kutular, ürünlerin işletmelere gönderilmesinde ve teslim edilmesinde kullanılan, hemen her gün gördüğümüz dikdörtgen ya da kare prizma şeklinde olanlardır. Bu karton kutular da yine müşterilerin isteklerine göre özelleştirilebilir durumdadır.

Özelleştirilebilir Karton Kutu Ne Demektir?

Karton kutular, beyaz ve kendi orijinal kahverengi renginde tercih edilebilir. Beyaz kutular genellikle işletme logosu basıldığında, kahverengi üzerinde net şekilde firmayı temsil etmediğinde tercih edilir. Bunun yanında sadece temiz görüntüsü için de tercih edildiği olmaktadır. Karton kutuların özelleştirilebilmesi için her yüzeyine uygun baskıların yapılması gerekir. Firmanın logosunun işlenmesi, adres, telefon ve diğer bilgilerin yer alması karton kutuların vazgeçilmez özellikleridir. Hem firmalara hangi işletmeden teslimat geldiğini, kutu içine bakmadan anlama fırsatı sunar hem de kurumsallığın ön planda olmasını sağlar.

Baskılı Karton Kutu Neden Gereklidir?

Baskılı karton kutular, kurumsal logoların yanı sıra üzerinde kırılabileceğini belirten, sıcaktan sakınılması gerektiğini ve ıslanmaması gerektiğini belirten simgelere sahiptir. Bu simgeler, ürünlerin taşınırken daha dikkatli hareket edilmesini müşterilere sağlamaktadır. Bunun yanı sıra ters açıldığında sorun yaşanabilecek ürünlerin, açılma yönünü gösteren oklar da kutunun yan yüzeylerine işlenerek üretilebilmektedir. Karton kutu boyutlarına ve rengine karar verildikten sonra, üzerine yapılacak simge işlemeleri de üretici firmaya bildirilmelidir. Böylece ürünlerin en iyi şekilde, istenen formda olması sağlanır.