Koli Çeşitleri ve Fiyatları

Koli Nedir?

İçerisinde farklı türden eşyaların rahat şekilde muhafaza ettiğimiz koliler, gündelik hayatımızın basit ancak oldukça fonksiyonel ürünleri arasında yer almaktadır. Koli kullanım alanları ve amaçlarına baktığımızda, geniş bir yelpazeye hitap ettiğini kolaylıkla söyleyebiliriz.

Koli Nedir?

Koli; Farklı saklama ve muhafaza amaçlarıyla kullanılan, genellikle karton yapılı malzemelerden üretilmiş tasnif ürünleridir diyerek, koli nedir? Sorusuna cevap verebiliriz.

Kullanım alanlarının fazlaca yaygın olması nedeniyle, koli üreticileri de bu amaçlara uygun farklı özelliklerde koli üretimi yapmaktadır. Eşyaların rahat taşınması için avantaj sunduğu gibi, eşyaların ayrıştırılması ve bazı dış etkenlere karşı koruma sağlaması da kolilerin önemli avantajları arasındadır.

Hafif olarak taşıma kolaylığı sunan karton koliler, çevre dostu yapılarıyla da tercih sebebi olmaktadır. Gelişmiş üretim alt yapıları sayesinde çok farklı özelliklerde üretim yapan koli üreticileri, Türkiye’nin genel ihtiyacını rahat bir şekilde karşılayabilecek düzeye ulaşmıştır. Üretim kapasitesinin yanı sıra üretim kalitesinin de oldukça ileri seviye olduğu üretimler, Türkiye’de çok rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Koli Kullanım Alanları Nelerdir?

Kullanım alanları bakımından en yaygın olan ürünler arasında yer alan kolilerin, en sık kullanıldığı alan ve şekiller şunlardır.

Taşıma

Çeşitli ölçü ve özelliklere sahip eşyaların kolay yöntemlerle taşınmasında, hafif olması sebebiyle tercih edilmektedir. Ürünün hafif olduğu kadar daha rahat bir taşımaya imkân vermesi sebebiyle, neredeyse farklı her alanda tercih edildiğini söylemek mümkündür.

İstifleme

Eşyaların rahat koşullarda istiflenmesi ve istifleme esnasında daha fazla yer imkânı sunması sebebiyle, eşyaların istiflenmesi için yaygın olarak koli kullanımı tercih edilmektedir.

Düzenleme ve Tasnif

Kolilerin en yaygın kullanım amaçlarında biri de, hiç şüphesiz ki eşyaların tasnif edilmesi yani ayrıştırılmasıyla birlikte düzenlenmesidir. Eşyaları birbirinden ayırıp sınıflandırırken, bir yandan da koruma sağlaması amacıyla koliler her sektörde sıklıkla tercih edilen ürünlerdir.

Koli kullanımını sektörlere göre sınıflandırmak, kullanım alanlarının her sektör için uygun olması sebebiyle pek mümkün değildir. Tekstil sektöründen otomotiv sektörüne, metal sektöründen kırtasiye sektörüne kadar akla gelebilecek her türlü sektörde koliler yukarıda sayılan amaçlarla kullanılmaktadır.

Tüm bunların yanı sıra uygun maliyet avantajlarının bulunması ve doğaya zarar vermeyen yapıları sebebiyle, karton koliler tercih sebebi olmaktadır.