Koli Fabrikası

Koli Fabrikası

Koliler, çeşitli ürünlerin muhafazası ve kolay taşınabilmesi için yapılmış kutulardır. Koli fabrikası ihtiyaç türlerine göre farklı ölçülerde ve özelliklerde koli üretimleri yapmaktadır. İnsanlar, çok eski dönemlerden günümüze kadar farklı koli çeşitlerini kullanmaktadır. Eşyaların güvenli paketlenmesini sağlamakta ve uzun süre güvenli depolanmasını sağlamaktadır. Koli üretimleri, kullanılan malzeme türlerine ve yapılarına göre değişmektedir. Koli ürünlerine olan ihtiyacın hızla artması, maliyeti düşük ve dayanıklılığı yüksek karton koli türlerinin üretimini artırmıştır.

Koli İmalatı

Koli fabrikası imalat yaparken, koli türünü ve ölçülerini belirleyerek işe başlamaktadır. İmalat aşamasına geçmeden önce, kolinin düz ya da baskılı olacağına karar verilir. Özel koli imalat makinaları ile oluklu mukavvalar ile istenilen ölçülerde koli üretimleri yapılır. Tüm sektörlerin imalat türlerine göre farklı özelliklerde kesim ve baskılar yapılmaktadır. Koli üretimlerinde, firmaların taleplerine göre koli üzerine, firma ve içerisindeki ürünler ait bilgiler görsel ya da yazılı olarak basılmaktadır. Koli imalatı, seri olarak yapıldığı için açık olarak üretilir, kullanım aşamasında kutu şekli verilerek kullanılmaya başlanılır.

Koli Çeşitleri Nelerdir?

Farklı ürünlerin taşınmasını kolaylaştıran, muhafazasını sağlayan koli ürünleri farklı çeşitlere sahiptir. Koli fabrikası gelen taleplere göre farklı malzemeler kullanarak, farklı ölçülerde üretimler yapmaktadır.

Piyasada kullanılan koli çeşitleri şunlardır;

  • Karton koli
  • Oluklu koli
  • Beyaz koli
  • Kargo kutu
  • Atık kutusu
  • Triplex koli
  • Arşiv kolisi

Koli çeşitlerinin kapak yapıları, kullanım amaçlarına göre farklı ölçü ve modellerde kesilmektedir. Taşıma kolaylığı için bazı koli çeşitlerinde özel tutma bölümleri oluşturulur.

Koli Ölçüleri

Koli ihtiyaçları olduğunda, bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Koli malzemelerinin sağlam olması ve ölçülerinin ürün yapısına uygun olması önemlidir. Büyük ölçülü eşyalar için kullanılan kolilerin dayanıklılık özelliğinin yüksek olması gerekiyor. Eşyaların depolama aşamasında, yer tasarrufu sağlanması için ürün yapısına göre uygu ölçülerde kolilerin kullanılması gerekiyor. Koli fabrikası üretimlerini yaparken, ürün ölçülerine göre özel koli üretimleri yapmaktadır. Ürün ölçüsüne uygun olmayan koliler, üst üste konulduğunda, koli yapısında bozulmalar görülecektir. Uygun ölçülerdeki koliler, her zaman yer tasarrufu sağlayacaktır. Koli ölçüleri, boy ve en olarak belirlenmektedir. Üretimlerde, kesimler için ölçüler belirlenir ve aynı anda ihtiyaca göre kesimler yapılır.

Taşıma Kolileri

Ürün taşıma işlerini kolaylaştıran en önemli araçlardan birisi kolilerdir. İnsanlar, eşya taşırken, taşınma sırasında, eşyaların zarar görmemesi için uygun koli türleri kullanılır. Taşınma işlemlerinin güvenli ve pratik olması için dayanıklı karton koliler kullanılmaktadır. Taşıma kolileri, küçük, orta ve büyük boy olarak çeşitlere ayrılabilmektedir. Kitap ve kırtasiye gibi malzemeler daha çok küçük kolilerde taşınır. Kırılacak olan eşyalar için karton yapısı dayanıklı ve orta boy koliler tercih edilir. Ağırlık olarak hafif olan elbise gibi eşyalar büyük boy koliler ile taşınır. Doğru paketleme yapılabildiğinde, koliler, eşyaları daha muhafaza edecektir.

Baskılı ve Baskısız Koliler

Koli ihtiyaçlarına göre koli fabrikası baskılı ya da baskısız olarak koli üretimleri yapmaktadır. Baskılı koli üretimlerinde, kesim ve baskı kalitesinin yüksek olmasına dikkat edilmektedir. Baskılı koliler, hem firmaların ürün muhafaza işlemlerini hem de reklamlarının yapılmasını kolaylaştıracaktır. Bunun için firmalar, koli siparişlerinde, marka ve ürünlerinin ön planda görünmesini sağlayacak tasarımların yapılmasını istemektedir. Üretilen tüm koli ürünleri, çevreye duyarlı ürünler kullanılarak yapılmaya çalışılmaktadır. Baskısız koliler, genel kullanım amaçlı kullanılan kolilerdir. Üzerinde herhangi bir baskı olmadığı için tüm sektörlerdeki firmalar acil ihtiyaçları ya da depolama amaçlı olarak kullanılabilmektedir.

Koli Hammaddeleri

Koli üretiminde kullanılan malzemelerin, çevre dostu olmasına dikkat edilmektedir. Geri dönüşüm özellikle koliler, kullanım sonrasında geri dönüştürülerek çevreye zarar vermesi önlenecektir. Geri dönüşümlü koliler, ihtiyaç durumlarına göre baskılı ve baskısız olarak üretilerek, tüketicilere sunulmaktadır. Koli üretimlerinin büyük bir bölümünde, hammadde olarak kağıt ürünleri kullanılmaktadır. Mukavva kartonları kullanılarak, amacına uygun kalınlık ve boyutlarda koliler hazırlanmaktadır. Koliler, eşyaları dış etkenlere karşı koruyucu özelliklere sahip olduğu için farklı kalitelerde üretilmektedir.

Evrak Kolisi

Firmalar, ofis bölümlerinde ve arşiv amaçlı olarak evrak kolileri kullanmaktadır. Evrak kolileri, klasör ölçü boyutlarına göre hazırlanır ve evrak taşıma işlemlerini kolaylaştırır. Evrak kolileri, kapaklı ve kapaksız olarak üretilebiliyor. Düz koli olarak bilinmekte ve düz mukavva kartonlardan yapılmaktadır. Kapak için kullanılan bölümü ayrı olarak üretilir ve koli içerisine evrak konulduktan sonra, üstten geçmeli kapak şeklinde kapatılır. Üretici firmalar tarafından, özel istek üzerine üretilen koli çeşitleri arasında gösterilir. Kurumsal firmalar, evrak kolilerinin üzerine de firma renklerini ve logosunu bastırabilmektedir. Kilitleme sistemi ile koli haline getirilmekte ve birleştirme için yapıştırıcı ürünler kullanılmamaktadır.