Koli Üreticileri

Koli Üreticileri

Koli ürünleri, her türü ürün çeşidine göre özel boyutlarda üretilmektedir. Ürün ve eşyaların taşınması, paketlenmesi, istiflenmesi gibi amaçlar için koli çeşitleri kullanılmaktadır. Koli üreticileri müşterilerinden gelen taleplere göre gerekli ölçülendirmeleri yaparak üretimlerini gerçekleştirirler. Koli üretimlerinde, hem dayanıklı hem de maliyeti düşük olan malzemeler kullanılmaya çalışılır. Çok özel bir neden olmadıktan sonra, mukavva malzemesi kullanılarak koli üretimleri yapılmaktadır. Kullanılan mukavvanın özelliklerine göre farklı kalitelerde koliler üretilmekte ve her sektörde farklı ürünlerin paketlenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Özel ve ağır ürünler için daha dayanıklı malzemeler kullanılarak istenilen ölçülerde üretimler yapılıyor.

Koli İmalatı

Koli imalatında, kullanılacak olan malzeme kalitesi belirlendikten sonra, kullanım amacına ve içerisine konulacak olan ürün türüne göre boyutlandırma yapılır. Koli üreten firmalar belirlenmiş standartlara göre belirli ölçülerde baskısız koliler üreterek genel kullanıma sunmaktadır. Koli imalatlarının büyük bir bölümü müşteri talebine göre yapılmaktadır. İstenilen ölçüler belirlendikten sonra, karton ürünler ya da oluklu mukavvalar, özel makinalar ile kalıp şeklinde kesilir. Daha sonra koli katlama yerlerinin belirlenmesi ve katlamanın kolay yapılabilmesi için presleme ile katlama izleri oluşturulur. Katlama yerleri kullanım anında, kolinin daha kolay oluşturulmasını ve kapak bölümlerinin belirlenmesini sağlayacaktır. Kolilerin kenarları, kullanım amaçlarına göre yapıştırma ya da zımba yöntemi ile birleştirilir.

Koli Çeşitleri

Koli üreticileri müşterilerinden gelen taleplere göre tüm koli çeşitlerinde üretimler yapmaktadır.

Özel tasarımlar ile belirlenen, koli çeşitleri şunlardır;

  • Tam kapaklı koli

  • Yarım kapaklı koli

  • Arşiv kolisi

  • Kargo kolisi

  • Baskılı koli

  • Baskısız koli

  • Tutmalı koli

  • Özel kesimli koli

Koli çeşitleri, ebat ve şekillerinin yanı sıra kalite türlerine göre de çeşitlendirilmektedir. Koli malzemesi kaliteleri, karton kalınlıklarına ve mukavemetlere karşı dayanıklılık durumuna göre belirlenmektedir. Üretimlerde, maliyetin düşük olması için daha çok 3. 4. Kalite koli çeşitlerinin üretimleri yapılmaktadır. Oluklu mukavva kullanılarak yapılan koliler, çok oluklu ve tek oluklu olarak çeşitlere ayrılır. Tek oluklu koli çeşitleri 3 farklı kaliteye sahiptir. İri, ince ve mikro olarak kalite sınıfları belirlenir.

Taşıma Kolileri

Nakliye ya da pazarlama sektöründe, ürün türlerine göre koli çeşitlerine ihtiyaç duyulur. Koli üretici firmalar ağır eşyalar için küçük ebatlı, hafif eşyalar için büyük ebatlı taşıma kolileri üretmektedir. İnsanlar, ev taşıma işlemlerinde, firmalar ise ürünlerini pazarlama ve nakliye işlemlerinde koli ürünlerini kullanırlar. Koliler, ürünlerin, daha düzenli olarak bir arada bulunmasını, konuldukları yerlerde alan tasarrufu yapılmasını ve dış mukavemetlere karşı korunmasını sağlar. Taşıma kolileri, taşıma kolaylığı sağlaması için özel tutma kulakları oluşturularak üretilir. Taşıma kolileri, firmalar için özel üretilirken, üzerine firma bilgileri ve içerisine konulacak olan ürün bilgileri baskısı yapılarak üretilir.

Baskılı Koliler

Baskılı koliler, oluklu mukavvadan ya da kalın karton ürünlerinden üretilmektedir. İstenilen ölçülere göre boyutlandırma yapıldıktan sonra hazırlanan kalıplar sayesinde seri şekilde kesimler yapılır. Daha sonra, su bazlı boya ürünleri kullanılarak, özel baskı makinelerinde istenilen baskılar gerçekleştirilir. Baskılı koliler, firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Ürünler, korumalı bir şekilde taşınırken, firma aynı zamanda reklamını da yapmış olacaktır. Koliler üzerine baskı işlemleri sadece ön yüze değil tüm yüzeylere yapılmaktadır. Baskı tasarımları oluşturulurken, firma markası ve logosu her zaman ön plana çıkartılır.

Karton Koli

Koli imalatı yapan firmalar, sipariş üzerine karton koli üretimleri de yapmaktadır. Karton koli üretimlerinde, 3 ile 7 kat karton kullanılarak koli malzemesi oluşturulmaktadır. Daha çok hafif ürünler ya da evrak için karton koli ürünleri tercih edilmektedir. Koli çeşitleri arasında, kaliteyi belirleyen en önemli unsur, kullanılan kartonun kalındığı ve mukavva yapısıdır. Birden fazla karton ürünü presleme yöntemi ile birleştirilir ve koli malzemeli haleni getirilir. Kullanılan kartonun yapısına göre koli tipleri ve kaliteleri belirlenmektedir. Bu çeşitlilik, kullanım alanını genişletmekte ve ürün türlerine göre dayanıklılık derecelerinin belirlenmesi sağlanmaktadır.

Özel Koliler

Endüstri alanında üretilen bazı ürünler, yapılarından dolayı tek olarak koliye konulmak zorunda kalınmaktadır. Bunun için koli üreticileri özel koli imalatları yapmaktadır. Farklı sektörlerdeki firmalar, kendi ürünleri için özel boyutlandırmalar yapılarak, kullanılacak ürün türüne göre koli üretilmesini talep etmektedir. Özel koli ürünleri için en çok verilen örnekler arasında, pizza kutuları, pide kutuları, elektronik eşya kolileri, özel imalat ürünleri kolileri sayılabilmektedir. Üretici firmalar, müşteri talebine göre, koli ölçüsünü ve kalitesini belirlemektedir. Genelde karton ürünler kullanılarak üretildiği için her boyutta özel kesimler yapılarak üretilmesi daha kolaydır. Kağıt ürünleri, geri dönüştürülebilir olduğu için üreticiler, koli imalatının tamamına yakınını kağıt ürünleri kullanarak yapmaktadır.