Koli

Toplum içinde koli olarak adlandırılan kutular, aslında kartondan yapılmış olan kutuları ifade eder. Bu koliler, farklı ebat ve kalınlıklarda tasarlanarak ihtiyaca yönelik olarak kullanılıyor. Birçok işletme ve sektör için son derece gerekli olan bu materyallere yarı mamul demek de doğru oluyor.

İrili ufaklı tasarlanan bu kutular kişisel ihtiyaçları karşıladığı gibi ticari amaçla da sürekli olarak kullanılıyor. Ev ortamında kullanıldığında yerden tasarruf etmeyi sağlayan koli iş için kullanıldığında ise içinde bulunan eşya veya objeyi dış etkilerden koruyor. Aslına bakıldığında çok gerekli olan bu ürün, ihtiyaç duyulmadığında önemsenmeyen ürünler alanına giriyor. Koliler, ürünleri korurken taşınmasını ve kategorilendirilmesini de kolaylaştırıyor.

Mekandan tasarruf etmek isteyen birçok işletme ürünlerini kolili olarak saklayarak, teşhirini ise tek bir koli üzerine ürünü açıkta bırakarak yapıyor. Bazı firmalar ise kolileri kaliteli bir şekilde reklam aracı olarak da kullanabiliyor. Koli içinde bulunan ürünün tüm özellik ve detayları kolinin üzerine baskılı oluyor.

Koli Ne İşe Yarıyor?
Karton kutular ülkemizde baskılı, baskısız, oluklu, mukavva ve karton gibi başlıklarla anılıyor. Kolilerin kalitesini ise kolinin hafif olması ve dayanıklı olması oluşturuyor.

Koliler;
Eşya taşıma işlerinde,
Eşya saklama işleminde,
Marka ve ürün tanıtımlarında,
Ürünleri dış etkilerden temizlik anlamında koruma amacıyla,
Ürünleri dış etkilerden zarar görmeme anlamında koruma amacıyla,
Her türlü eşya, ürün ve materyali taşıma, saklama ve istifleme amacıyla,
Mekanda yer açmak amacıyla kullanılıyor.
Koliler bu anlamda her türlü iş için gerekli bir ürünü oluşturuyor.

Kolinin Dayanıklı Olmasının Önemi
Koliler, dayanıklı olduğunda içinde bulunan eşyanın zarar görmesini engelliyor. Düşmeye, kırılmaya karşı hassas olan ürünler kolinin içinde taşındığında hiçbir zarar görmüyor. Beyaz eşya, küçük ev aletleri, kitap, giyim ürünleri, hediyelik eşyalar, cam eşyalar koliler içerisinde sağlam bir şekilde saklanabilirken, aynı zamanda bir yerden bir yere taşıma sırasında da sorun yaşanmamış oluyor.

Koli Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Kişiler hayatları içinde mutlaka koli kullanımına ihtiyaç duyar. Ayakkabılarını saklamak, giysilerini saklamak, bir yere taşınmak, kitapları toplu halde bulundurmak, arşiv oluşturmak gibi tüm işler karton kutu ihtiyacına yöneliktir. Karton kutu seçiminde kişilerin dikkat etmesi gereken nokta, karton kutunun taşınacak materyale uygun olup olmadığının tespit edilmesidir. Taşınacak veya saklanacak olan kolilerin özellikleri kolileri üreten veya satışını yapan kolici firmasından edinilebilir. Ülkemizde karton kutu üretiminde faaliyet sunan birçok işletme bulunur. Bu işletmeler, koli çeşitleri, özellikleri, üretim skalası gibi tüm detaylar hakkında müşterilerine bilgi verir.

Koli Ebatları Nasıldır?
Piyasada her ihtiyaca uygun karton kutu üretimi yapılıyor. İçerisine konulacak olan objeye uygun olan koliler bulunduğu gibi, baskılı ve baskısız olarak da üretilen koliler bulunur. Ürün sergilemek ve piyasaya sürmek isteyen fabrika sahipleri kolilerin üzerine ürünün resmini bastırabildiği gibi, ürünle ilgili tüm detayları da yazdırabilir.
Bu işlemler kolinin üretildiği firma tarafından yapılmakta olup, farklı şekil ve seçeneklerle uygulanır;
İlaç,
Kitap,
Eşya,
Küçük ev aletleri,
Hediyelik eşya,
Biblo,
Cam ürünler,
Porselen ürünler,
Tablo ve çerçeveler ve daha birçok korunaklı taşınması ve saklanması gereken objeler karton kutu ile sunularak, satışa çıkarılır.

Koli Fiyatları Ne Kadar?
Ülkemizde hemen hemen her sektörde ihtiyaç duyulan karton kutular, farklı özelliklere sahiptir. Bu özellikler koli fiyatları bakımından değişime sebep olur. Küçük baskısız bir taşınma kolisinin fiyatı daha uygun olurken, baskılı ve özel kartondan üretilmiş olan bir kolinin fiyatı farklı olacaktır. Fiyat farklılığını etkileyen bir diğer etmeni de kolinin büyük, küçük, oluklu, çift oluklu gibi özelliklere sahip olması oluşturur.

Kolilerin bir kısmı sağlam yapısı bakımından uzun yıllar dayanıklı olurken, bir kısmı ise kısa süre içinde işlevini kaybedecek şekilde üretilmiş olabiliyor. Bu durumu kolinin kaliteli oluşu belirliyor. Yağmur gibi doğa olayına karşı su geçirmeyen koliler bulunurken, en hafif eşyayı taşıma kapasitesi olmayan koliler de piyasada bulunabiliyor.

Taşımacılıkta Kullanılan Koliler Sağlam Mı?
Ülkemizde koli kullanım alanları farklılık gösterirken, karton kutuların en çok kullanıldığı sektörü taşımacılık ve kargo firmaları oluşturuyor. Bu şirketler kendi logo, amblem veya firma adlarını koli üzerine bastırarak da kullanabildiği gibi, baskısız kalın kolileri de kullanabiliyor. Kolilerin üretiminde kalınlığına göre dayanım kapasitesi değişim gösteriyor.

Firma, fabrika ve işletmeler kendi iş varyasyonlarına özel olan kolileri hazır olarak satın alabildikleri gibi, özel olarak da yaptırabiliyor. İhtiyaçlarını tam manasıyla karşılayacak olan kolilerin, ebat, kalınlık, taşıma kapasitesi, katlamalı veya hazır olması durumuna karar vererek özel karton kutu yaptırabiliyor. Bu seçimlerinde kutunun içine koyacakları, saklayacakları, istifleyecekleri ve taşıyacakları ürünler etkili oluyor.