Oluklu Mukavva

Oluklu Mukavva

Paketleme ve koli sektöründe en çok kağıt ürünleri kullanılmaktadır. Üretilen kolilerin dayanıklı olması ve amacına yönelik kullanım sağlayabilmesi için oluklu mukavva ürünleri tercih edilmektedir. Ağırlığının çok hafif, dayanıklılık oranının yüksek olması en çok tercih edilme nedenleri arasında gösterilmektedir. Koli üretimi yapan her fabrikada, oluk açma makinaları bulunmakta ve farklı kalitelerde, oluklu mukavvalar hazırlanmaktadır. Müşteriden gelen siparişlere göre kullanılacak kağıt kalitesi belirlendikten sonra ebat ve baskı türleri belirlenerek koli üretimine başlanır. Hammadde içerisinde, bakır lifler ve selüloz olduğu için dayanıklılık oranı çok yüksektir.

Oluklu Mukavva Ne İşe Yarar?
Firmalar, ürünlerine daha rahat taşıyabilmek için koli ihtiyaçlarını belirlerken, sadece taşıma değil farklı faydaları da sağlamak isterler. Oluklu mukavva ürünleri içeresindeki bakır lifler sayesinde dayanıklı olduğu için ürünleri, kırılmalara ve şekil bozukluğu oluşturacak etkenlere karşı korur. En önemli özelliği içi içerisindeki ürünleri, her zaman neme karşı korumasıdır. Direk yağmur ya da yoğun su temasına maruz kalmadıktan sonra nemden etkilenmemektedir. Bu özelliği, her türlü ortamda kullanım sağlarken, kullanıcısına da ürünleri en iyi şekilde muhafaza etme imkanları sağlıyor.

Oluklu Mukavva Türleri
Oluklu mukavva çeşitleri koli üretiminde kullanılan mukavva üzerindeki olukların yapılarına göre belirlenmektedir. Oluk sayısının yoğunluğu, kağıt kalınlığı gibi unsurlara göre üretici firmalar tarafından çeşitlendirilmektedir.
En çok üretilen çeşitleri şunlardır;
Tek yüz oluklu mukavvalar
Tek dalga oluklu mukavvalar
Çift dalga
Üç dalga oluklu mukavvalar
Tek yüz ürünlerde, oluklar üzerinde düz bir astar plaka bulunur ve daha çok kırılabilir özellikteki ürünlerin paketlenmesinde kullanılır. Çift dalga ve üç dalga oluklu mukavvaların dayanıklılık oranı çok yüksektir. Bu koli türleri daha çok büyük ve ağır ürünlerin nakliyesi gibi işlerde kullanılır.

Üretim Aşamaları
Oluklu mukavva kolilerin üretim aşamaları, firmalar tarafından belirlenir ve belirlenen aşamalara göre kaliteli ürünler üretilmeye çalışılır. Üretim aşamalarının ilk adımı hammadde belirlemesi ve ürün teminidir. Hammadde olarak, çam ağaçlarından elde edilen selüloz kullanılmaktadır. Hammadde temin edildikten sonra, kağıt üretimi yapılır. Kraft kağıt olarak üretilen ürünler, üretim sonrasında depolanır. Daha sonra oluklu karton üretim aşamasına geçilir ve kalite durumlarına göre farklı türde oluklu kartonlara şekiller verilir. Gerekli kalite kontrol işlemleri yapıldıktan sonra, müşterilerin gelen talebe göre ölçülendirme yapılarak koli üretimine başlanır.

Kalite Kontrolü Nasıl Yapılır?
Koli imalat sektörü hızla geliştiği ve üretici firma sayısı arttığı için kalite kontrolü firmaların en çok dikkat ettiği aşama haline gelmiştir. Üretilen oluklu kartonların kaliteli olabilmesi için seçilen ürünlerin kaliteli olması gerekiyor. Koli üretiminde, müşterilerini memnun etmeye çalışan firmalar, tedarikçilerini doğru seçerek, her zaman kaliteli ürünlere ulaşabilmelidir. Koli üretiminde kullanılacak olan kraft kağıttan oluklu karton yapıldığında, oluklar arasındaki boşluklar test edilmektedir. Yapılan kalite test işlemlerinde, kullanılan, olukların ve astarların, nem oranları ölçülerek kalitesi belirlenmektedir. Kalite kontrol işlemlerinde, patlama mukavemeti, yapıştırıcı mukavemeti, sıkıştırma mukavemeti ve hassasiyet testleri yapılmaktadır. Gerekli testler yapılarak kalite kontrolü belirlendikten sonra koli üretim aşamasına geçilebilmektedir.

Oluklu Mukavva Boyutları
Her sektörde, koli ihtiyaçları belirli ölçülerdedir. Taşınacak ürün türüne göre koli boyutları değişmekte ve üretim aşamasında da ürünlerin ölçülerine uygun boyutlandırma yapılarak üretimler gerçekleştirilmelidir. Oluklu kartonlardan yapılan koliler daha çok önceden belirlenmiş olan standart ölçülere göre yapılmaktadır. Ancak koli üreticileri, daha çok müşteri taleplerine göre özel ölçülendirme yapmakta ve talebe göre üretmektedir. En çok üretimi yapılan boyut ise 60x40x40 ebadında olmaktadır. Daha çok tekstil ya da metal yedek parça üreticileri bu boyutlardaki kolileri tercih etmektedir. Koli boyutları, ürünün ağırlığına göre kolay taşınabilecek ve dayanıklı olabilecek şekilde belirlenmektedir.

Oluklu Mukavva Fiyatları
Oluklu mukavva fiyatları hammadde teminlerine ve döviz kurlarına göre değişmektedir. Koli üretici firmalar, saman kağıdı gramajına göre fiyat belirleyerek ürün satın aldıkları için üretimde seçilen karton kalite derecesine göre koli fiyatları değişecektir. Kağıt fiyatlarını yanı sıra koli fiyatlarını etkileyen diğer husus ise koli üzerine yapılacak olan baskı türleridir. Baskılı kolilerin fiyatları, baskısız koli türlerine göre her zaman daha fazla olmaktadır.

Koli Üreticileri

Farklı türlerde koli üretici firma sayısı çok fazladır. Ancak oluklu mukavvaları kullanarak koli üretimi yapan firma sayısı Türkiye genelinde azdır. Bu ürünlerden yapılan kolilerin fiyatları diğer düz karton kolilere göre daha fazladır. Bunun için birçok firma daha ucuz ve maliyeti düşük olan koli türlerini üretmeyi tercih etmektedir. Koli üreticileri, oluklu mukavvalardan, her boyuttu baskılı ve baskısız koli çeşitlerinin müşteri talebine göre istenilen sayıda üretiyorlar.