Oluklu Mukavva

Oluklu Mukavva

Dalgalı halde üretilen kâğıt plaka olan oluklu mukavva, kağıttan daha dayanıklı olması ve koruma amaçlı kullanılan ürünlerde darbelere ve diğer dış etkenlere karşı daha fazla mukavemet gösteren ürünlerdir.

Mukavvalar için bir nevi kutu ve koli üretimi için gerekli olan maddelerden biri olduğu söyleyebiliriz. Mukavvanın kendisi dalgalı olarak üretilerek, yüzeyleri düz kâğıt ile kaplanarak koli ve kutu imalatında kullanılmaktadır. Tüm ürünlerde rahatlıkla kullanılan mukavvalar, ürünün üzerine baskı uygulandığında hemen bozulmasını da önleyecek yapıya sahiptir.

Oluklu Mukavva Kullanım Alanları

Kullanım alanları daha çok kutu ve koli imalatında yaygın olsa da, gıda ürünlerini zeminin nem ve farklı olumsuz etkilerinden korumak ve kuru kalmalarını sağlamak gibi farklı birçok amaçla kullanılabilir. Koli üretiminin hammaddesi olmasının dışında, harici amaçlarla kullanılabilmektedir.

Oluklu Mukavva kullanıldığı koli ve kutu kartonlarının yüzüne üretim esnasında yapıştırılan kâğıtlar yüzeyin düz görünmesini sağladığı gibi, renkli kâğıtlar kullanılarak elde edilen ürün daha estetik bir görüntü verebilmektedir.

Sektörlere göre mukavva ve mukavvadan elde edilen ürünlerin kullanım alanları oldukça yaygındır. Tekstil, matbaa, plastik, cam, beyaz eşya, ilaç sanayi, kimya, elektrik, gıda ve mobilya gibi aklınıza gelebilecek her sektörde, mukavva ile birlikte mukavvadan elde edilen ambalaj ürünlerinin kullanıldığını görmek mümkündür.

Ürünlerin muhafaza edilmesinde maliyetlerinin düşük olması, çeşitli şekillerde kullanılabilir olması ve özel reklam alanları sunması gibi avantajlarla, her sektörde bu ürünlerin sıklıkla kullanıldığını görebiliriz.

Genel amaçlı kullanım alanlarına baktığımızda gerek mukavvadan elde edilen ürünlerin ve gerekse ürünün doğrudan kendinin bazı kullanım alanları şunlardır.

Muhafaza Amaçlı Kullanım: İmal edilen ürünlerin depolanması ve taşınmasının yanı sıra, ev ve iş yerlerinde daha rahat koşullarda ve aynı zamanda sağlıklı olarak muhafaza edilmesi konusunda oldukça faydalıdır.

Taşıma: Muhafazası sağlanan ürünlerin, kolay bir şekilde taşınmasına imkân tanır. Hafif yapısı sayesinde taşınmaya olumsuz yönde bir handikap oluşturmazken, aksine daha rahat taşıma için fonksiyonel faydalar sağlar.

İstifleme: Herhangi bir ürünün daha sağlıklı koşullarda, zarar görmeden istiflenmesi için, mukavvalardan sıklıkla faydalanmak mümkündür.

Genel Avantajları

  • Birçok paketleme tiplerinde, doğrudan ya da ek olarak koruma sağlar.
  • Her sektör için, fark amaçlarla sağlıklı koruma sağlar.
  • Ekonomik olduğu gibi, hafif yapıya sahip ürünlerdir.
  • Dayanıklı yapıları sayesinde, tekrardan kullanılabilir.
  • Darbe emici özelliktedir.